
poniedziałek, 31 grudnia 2007


czwartek, 27 grudnia 2007
kolejna historia
środa, 26 grudnia 2007
anoreksja, bulimia, a wsparcie ze strony RODZINY
poniedziałek, 24 grudnia 2007
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Motylek

sobota, 22 grudnia 2007
Modelki

Dziewczyny przeważnie wzorują się na modelkach, które są zbyt chude, w modelingu szczupły wygląda jest wymagany w dzisiejszych czasach, modelki dbają o szczupłą linię i śmiem powiedzieć że robią to pod nadzorem specjalistów.
Są pod presją otoczenia i muszą wyglądać szczupło, naszczęście małymi krokami zaczyna się to
zmieniać. Są modelki które mają kobiece kształty i wyglądają dobrze. Myślę że dziewczyny nie powinny wzorować się na modelkach tylko mieć na uwadze własne dobro i zdrowie.
wtorek, 18 grudnia 2007
ana

kolejne oblicze anoreksji
To mówi samo za siebie. Dla "szczupłej sylwetki" dziewczyny gotowe są zrobić wiele. Jednak czy to jest uczciwa cena? W dobie"tali osy" taka sylwetka budzi zachwyt i stanowi wzór do, którego się nieustannie dąży. Dla niektórych ludzi utrata tak zwanych zbędnych kilogramów to największe marzenie. Jednak nie jest one warte niszczenia samego siebie. Bo czym jest "szczupła sylwetka" jeśli w większości przypadków osoby chore lądują w szpitalach gdzie muszą być karmione kroplówkami bo organizm nie jest w stanie niczego przetrawić.
poniedziałek, 17 grudnia 2007
DLACZEGO społeczeństwo nie lansuje tzw. "Rubensowskich kształtow"?
niedziela, 16 grudnia 2007
leczenie bulimii i anoreksji metodą psychoterapeutyczną
źródło:http://bez-recepty.pgf.com.pl/index.phpco=artyk&id_artyk=226
piątek, 14 grudnia 2007
Anoreksja
To na nich dowiedziałam się, że anorektyczki prowadzą wielkie zeszyty, w których trzymają mnóstwo zdjęć innych dziewczyn, które dążyły do "ideału". Od modelek, którym wystają kości do leżących już w trumnie. Gdzie ich skóra nie przypomina już normalnej tylko widać przez nią kolory naczyń krwionośnych.Jest tam też tabela, na której zaznaczają swoje sukcesy(spadek ciała) i porażki(przybieranie na wadze).
Anorektyczki znajdą wiele sposobów aby nie jeść. Nawet jeśli patrzy jej się w twarz i tak znajdzie sposób aby schować jedzenie.
Osoby chore na jadłowstręt dążą do perfekcji, w mieszkaniach nie znajdzie się żadnego kurzu.Uczą się idealnie. Niestety sylwetkę też chcą mięć idealną i są gotowe wyniszczyć swój organizm po to aby go osiągnąć. Niestety często to kończy się śmiercią. Potrafią ćwiczyć swoją wole sprawdzając jak blisko mogą mieć jedzenie i go nie zjeść. Potrafią delektować się zapachem np. mandarynki jednak nawet jej nie tchną. Nie lubią jak ktoś przy nich je. Nie potrafią znieść widoku osób, które mają nadwagę.Nie ma dla nich nic ważniejszego do diety.
czwartek, 13 grudnia 2007

źrudło obrazek:http://www.digart.pl/praca/407438/KROLOWE_ZYCIA.html
środa, 12 grudnia 2007
wtorek, 11 grudnia 2007
czwartek, 6 grudnia 2007
FILM
źródło: pl.youtube.com
Ten kurtki film pokazuje do czego doprowadzają anoreksja i bulimia. Patrząc na te dziewczyny można się przestraszyć. Przypominają one bardziej jakieś kościotrupy. Zaś tak widoczne żyły i żebra nie należą do najpiękniejszych widoków. Pojawia się pytanie czy warto siebie tak niszczyć?Czy cena wyimaginowanej idealnej sylwetki nie jest przypadkiem za wysoka? Wiele przypadków tych chorób kończy się śmiercią. A więc czy warto płacić taką cenę za niszczenie swojego organizmu?Bulimia
Coraz więcej badaczy skłania się do poglądu, że zagrożenie bulimią w ostatnich dekadach istotnie wzrosło. Przeważa pogląd, że coraz więcej młodych kobiet zapada na to zaburzenie.
Na zaburzenia odżywiania cierpią najczęściej dziewczęta i młode kobiety, których kariera zawodowa jest związana z koniecznością utrzymywania szczupłej sylwetki i kontroli swojego ciała. Są to więc młode tancerki, uczennice szkół baletowych, czy modelki.
Ponadto wpływ na wystąpienie bulimii mają takie czynniki jak niska samoocena i towarzyszące im częste okresy niepokoju, które mogą łagodzić gwałtowne napady obżarstwa. Innym czynnikiem są stresujące wydarzenia życiowe (kłótnie, choroby, śmierć w rodzinie). Anoreksja i bulimia często mają podłoże w niewłaściwych, konfliktowych relacjach z najbliższymi. Osoby z bulimią czasem traktują jedzenie jako namiastkę miłości - osoba, która czuje się osamotniona, pusta i niekochana, je, aby zrekompensować sobie te negatywne uczucia.
BULIMIA to po grecku wilczy apetyt
Według badań aż90% to kobiety. Dzieje się tak dlatego, ze przybieranie na wadze u dziewcząt wiąże się z pojawieniem się tkanki tłuszczowej.
Jako kryteria diagnostyczne pomocne przy rozpoznawaniu bulimii wymienia się:
1. powtarzające się przypadki objadania się, zjadanie wielkiej ilości pożywienia w krótkim czasie,
2. poczucie braku kontroli podczas objadania się,
3. używanie środków przeczyszczających,
4. występowanie co najmniej dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące sesji objadania się z następującym po nich przeczyszczaniem,
5. trwała, przesadna troska o wagę i wymiary ciała.
Sześć tysięcy kalorii tyle potrafi przejeść bulimik. Później następuje faza przeczyszczania.(regularne wymioty, stosowanie środków przeczyszczających, uprawianie ćwiczeń). Wynika to z wielkiego wręcz obsesyjnego strachu przed utyciem.
Skutki:
wyniszczenie jak przy anoreksji
zaburzenia wodno-elektrolitowe
Bulimia atakuje ludzi o różnych charakterach, ale główną ich wspólną cechą jest niska samoocena i niestabilność emocjonalna. Chorych na anoreksję i bulimię łączy fakt, że zwracają wielką uwagę na to, co inni o nich myślą. Oba zaburzenia wymagają od pacjentów i ich najbliższych systematycznej, prawidłowej terapii.źródło: http://www.poradnia.pl/podstrony/czytelnia/anoreksja.html
wtorek, 4 grudnia 2007
Specyfika bulimii
Jest to choroba o podłożu psychicznym, a chorzy na nią zwykle czują się głodni nawet bezpośrednio po jedzeniu. Czasami po wymiotach odczuwają tak wielką ulgę, że przejadają się po to by ponownie je wywołać. Większość pacjentów dotkniętych bulimią to kobiety. Dzielą one dni na "dobre", gdy nie odczuwają przymusu objadania się, i "złe" kiedy nie mogą powstrzymać łaknienia. Są świadome tego, że niepokój, nuda, stres i uczucie przykrości mogą wyzwalać okresy obżarstwa.
Bulimia bardzo często dotyka osoby, które nie akceptują swojego wyglądu, wagi, nie czują się dobrze w swoim ciele i pragną za wszelką cenę polepszyć swoje samopoczucie. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracującego nad uściśleniem kryteriów rozpoznawania bulimii, występuje ona od 4 do 6 razy częściej niż anoreksja.
Cechy oraz kryteria diagnostyczne anoreksji
Spora część chorych jest wrażliwa na punkcie swojej wagi, boi się przytyć lub stosuje kontrolę nad ilością przyjmowanych pokarmów. Mobilizowani przez lęk, stosują metody prowadzące do utraty wagi ciała. Większość z nich ogranicza ilość spożywanych pokarmów, zwłaszcza tych zawierających tłuszcze oraz węglowodany. Często rezygnują z czerwonego mięsa lub przechodzą na wegetarianizm. W tym samym czasie dochodzi u nich do znacznego zmniejszenia ilości zjadanego pożywienia, co prowadzi do spadku wagi ciała, często o ponad 15%. Zachowania osób cierpiących na anoreksję różnią się, przy anoreksji typu bulimicznego często występują: prowokowanie wymiotów, zażywanie dużych ilości środków przeczyszczających i moczopędnych oraz wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.
Kryteria diagnostyczne
Możemy podejrzewać anoreksję, gdy osoba:
- przeżywa silny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością, nawet jeśli ma niedowagę,
- nie chce utrzymać wagi w granicach normy dla swojego wieku i wzrostu, co nie jest spowodowane żadnym schorzeniem fizycznym ani psychicznym;
- jej BMI jest równy lub mniejszy od 17,5;
- nieprawidłowo ocenia wagę własnego ciała, wymiary i sylwetkę;
- lekceważy skutki nagłego spadku wagi;
- w okresie dojrzałości płciowej (po okresie pokwitania) cierpi na wtórny brak miesiączki w ciągu co najmniej 3 miesięcy;
- spożywa posiłki w samotności (ze wstydu przed innymi);
- gotuje dla innych tzw. "zdrowe posiłki";
- uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne;
- kłamie o ilości zjedzonych posiłków;
- główny temat rozmów z osobą chorą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu w produktach i diety.
niedziela, 2 grudnia 2007
RÓŻNICE POMIĘDZY ANOREKSJĄ I BULIMIĄ
czwartek, 29 listopada 2007
skutki pozornie niewinnej diety

W wyniku odchudzania dochodzi do wielu zmian biochemicznych i hormonalnych. Organizm pozbawiony odpowiedniej dawki pokarmu stara się zaoszczędzić zużywanie energii poprzez zwolnienie pracy serca, zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi. Prowadzić to może do zawrotów głowy i omdleń. Skóra staje się sucha, szorstka, wypadają włosy, a na ciele może pojawić się delikatny meszek. Układ pokarmowy nie działa prawidłowo, co prowadzi do zaparć, wzdęć. Z powodu zbyt ubogiej tkanki tłuszczowej, ciało nie utrzymuje odpowiedniej temperatury, chorej jest stale zimno (szczególnie w dłonie i stopy), paznokcie nabierają sinego koloru. Najbardziej „spektakularnym” objawem fizycznym jest wstrzymanie występowania miesiączki. Często dopiero to jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Do lekarza dziewczęta zgłaszają się zazwyczaj w momencie, kiedy organizm jest już wyniszczony.
Ciągłe, obsesyjne myślenie o jedzeniu oraz głód prowadzą również do zmian psychicznych. Osoba chora staje się drażliwa, psują się jej kontakty towarzyskie, odsuwa się od innych. Mogą pojawiać się zaburzenia depresyjne, obniżenie nastroju, niska samoocena. Wiele osób chorych na anoreksję jest bardzo aktywnych, ciągle działają, nie potrafią odpoczywać. Wynikiem tego może być bezsenność, wczesne budzenie się.
Źródło: www.doz.pl/czytelnia
źródło obrazek:rumburak.website.pl
wtorek, 27 listopada 2007
Anoreksja


Niewinne początki anoreksji.
Chorują na nią osoby w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej dotyka ona dziewczęta między 12 a 21 rokiem życia. Zwykle zaczyna się niewinnie. Młode dziewczęta w okresie dojrzewania nie zawsze akceptują swoje nowe kobiece kształty i próbują się odchudzać, najpierw ograniczają kalorie, później eliminują kolejne potrawy. Wreszcie do życia wystarcza im 300 kcal. Jedzenie pozostaje wciąż w centrum ich zainteresowania. Uprawiają sporty w celu spalenia nawet tej minimalnej ilości kalorii
poniedziałek, 26 listopada 2007
OPINIA PSYCHOLOGA NA TEMAT TERAPII
Witajcie! Jestem psychologiem. Zajmuje sie miedzy innymi leczeniem zaburzen odzywiania. Wierzcie mi, nikt z nas specjalistow nie jest w stanie doknoc cudu i uwolnic Was od choroby. Pierwsze spotkanie z pacjentem, to rozmowa kotnratkowa - ustala sie ogolne ramy problemu, system chorobowy, ustala sie kontrakt - godziny spotkania, sposob pracy. Terapauta zaczyna droge leczenia- w tym wypadku to bylo skierowanie na badania. Wierzcie mi, nie wszsytko da sie zrobic od razu. To co dla pacjenta jest tylko glupia gadanina, dla terapeuty czesto bywa podstawa leczenia. Kazdy ma inny system pracy, ja np. przyjmuje przez 60 minut pacjenta, ale nie wiem, czy dla innej osoby, bylby to dobry pomysl. A co do ceny ... my musimy z tych pieniedzy zyc, oplacic czynsz, rachunki, zapewnic godne zycie sobie i rodzinie. Nie dziwdzie sie, ze zarabiamy, ale by moc efektywnie pomagac chodzimy na wlasna terapie i superwizje, a to wszystko kosztuje. Zycze Wam wszsytkim wiecej wiary w ludzi i powortu do zdrowia. Jesli macia jakies pytania, to mozecie do mnie pisac. Pozdrawiam Marta
źródło:http://http://www.cpp.info.pl/
WYZNANIA BULIMICZEK:)
Dziś był pierwszy krok w kierunku zdrowego i normalnego życia. Poszłam po raz pierwszy do terapeutki... to była rozmowa wstępna. Pytała jak często wymiotuje, o rodzine no i o mnie ogólnie. Powiedziała jak moge się leczyć, dała jakieś skierowania na badania (czy mam na dobrym poziomie potas, bo podobno przy żyganiu jest z tym kiepsko) i zapłata... 100 zł za godz.!?- rany za niecała godzine rozmowy? To chyba nie ma sensu, czy naprawde mam pół życia spędzić między kiblem i lodówka? Chyba Bóg nie chce bym była zdrowa, człowiem ma dobre chęci, podejmuje sie duzych staran by wyjsc z tego bagna i odsyłaja go z kwitkiem na 100 zeta i skierowaniem na badania, mowiac ze nie radze tu przychodzic bo lepiej w panstwowych przychodniach bo za tu jest drogo? Juz nic nie kapuje. Moze mam sie sama wyleczyc? Albo ktoregos dnia wstane, odetchne swiezym powietrzem, pojde do lazienki, nie wejde na wage, spojrze w lustro, powiem sobie: rewelacyjnie wygladasz, po co ty sie wogule chcialas odchudzac? Jestes ladna, fajna zgrabna, ciesz sie pieknem zycia. Zjem pierwszy posilek bez wyrzutow sumienia, zapomne o slodyczach, toaleta bedzie dla mnie tylko do zalatwiania czysto fizjologicznych potrzeb... Oj to chyba nie mozliwe. Pozostaje mi jedynie modlic sie do boga by objal mnie spokojem ducha i bym sie pogodzila z tym czego nie moge zmienic oraz zeby zrobil cos z polska sluzba zdrowia, by zajela sie leczeniem tego gowna i robila to kompletnie za darmo- przeciez ostanio te chorobe za epidemiczną...
źródlo:http://ajgor.nethit.pl
GWIAZDY, A BULIMIA I ANOREKSJA
Anoreksja
Kate Moss
Angelina Jolie
Deth Ditto
Nicole Richie
Keri Knighley
Anna Kurniokowa
Bulimia
Paris Hilton
zmarła Księżna Diana
niedziela, 25 listopada 2007
Tu można znależć adresy państwowych oddziałów/szpitali psychiatrycznych
http://www.rejestrzoz.gov.pl/RZOZ/
Odpowiednimi inforamcjami dysponują także poradnie psychologiczno-pedagogiczne
Parę dodatkowych adresów:
ODDZIAŁ LECZENIA OTYŁOŚCI I INNYCH ZABURZEŃ ODŻYWIANIAMIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY W OLSZTYNIE
Al. Wojska Polskiego 30, 10-045 Olsztyn
telefon (0-89) 532-63-40,
telefon (0-89) 532-62-63
Strona WWW: http://www.olo.szpital.olsztyn.pl/
Godziny pracy placowki: całodobowo

Centrum Psychoterapii Integralneju
Wierzbiecice 18/5
61-568 Poznań
tel 061 8202746
Poradnia Psychoterapeutyczna
Poradnia Zdrowia Psychicznego
Wrocław, ul.Ostroroga 47
tel. (71) 364 33 24
tel/fax (71) 364 56 48
Czynny od 10:00 do 22:00
Centrum Pomocy Profesjonalnej
00-175 Warszawa
al. Jana Pawła II 80
lokal 129 piętro 21
tel. 22 637 40 80
Gdański Ośrodek Psychoterapi
iul. Piwna 59/60 m.8
Gdańsk
tel.: 305-32-26


piątek, 23 listopada 2007
BMI (wskaźnik)
BMI = waga/wzrost2
Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
< 15 - wygłodzenie
15,1 - 17,4 - wychudzenie (spowodowane zwykle przez ciężką chorobę lub anoreksję)
17,5 - 18,5 - niedowagę
18,5 - 24,9 - wartość prawidłową
25,0 - 29,9 Okres przed otyłością - nadwagę
30,0 - 34,9 I stopień otyłości
35,0 - 39,9 II stopień otyłości
>= 40,0 III stopień otyłości (otyłość kliniczna)
źródło: pl.wikipedia.org
to jest jeden z prostszych wskaźników
Anoreksja- Można ją leczyć
zaspokajaniu głodu.Czasami może dostarczać nam szczególnych
wrażeń zmysłowych, rozkoszy podniebienia.
Jednak niestety żyjemy w czasach kiedy zdrowy tryb odżywiania
się stał się rzadkością. Powszechna w dzisiejszych czasach jest
plaga otyłości, ponieważ pokusa jaką jest jedzenie jest dla niektórych
zbyt silna. Powszechny jest model człowieka, który siedzi za
biurkiem, odżywia się w barach szybkiej obsługi, "wozi się"
samochodem, no ale przecież coś mu się od życia należy. Z drugiej
strony znajdziemy ludzi, którzy wpadli w straszną pułapkę i
dobrowolnie, z premedytacją i na przekór otoczeniu głodzą się,
ponieważ chcą być piękni, szczupli... niestety jednak doprowadzają
swój organizm do wyczeńczenia. Ci ludzie to anorektycy.Na szczęście
anoreksję można wyleczyć. Podstawową formą leczenia jest
psychoterapia. Wiele osób mysli, że anoreksje bądź bulimię można
wyleczyć poprzez powrót do normalnego jedzenia.
Tak się jednak nie uda. Jeśli walka z choroba ma zostać zakończona
sukcesem konieczna jest pomoc psychoterapeuty.Istnieją różne
formy terapii, np. terapia indywidualna, terapia rodzinna, terapia
grupowa, czy też leczenie szpitalne. Można zastosować też jedną z mniej typowych terapii, do których należą:
hipnoza, technika Alexandra, farmakoterapia.
środa, 21 listopada 2007
wtorek, 20 listopada 2007
Pytanie do narodu!!
P.S.: Czekamy na odpowiedzi
Przyczyny anoreksji i bulimii - Prosze uważnie to przeczytać
poniedziałek, 19 listopada 2007
Anoreksja i bulmia - spustoszenie oraganizmu
piątek, 16 listopada 2007
Dlaczego taki a nie inny temat?
Zastanówmy się wspólnie do czego doprwadza odchudzanie??
To własnie odchudzanie doprawdza do anoreksji i bulimii,najbardziej skomplikowanych chorób, które de fakto maja odzwierciedlenie w psychice. 16-latka patrząc w lustro widzi w jej przekonaniu osobę grubą, która zamiast tkanki mięsniowej posiada tkankę tłuszczową. Otóz jest to złudzenie. Owa 16-latka jest tak naprawde bardzo szczupła osoba. Zamiast cieszyc sie swoja nienaganną figurą, ona chodzi na mordercze ćwiczenia i stosuje diete"zero kalorii". To wszystko doprawodza do anoreksji,czego efektem jest osłabienie swojego organizmu,a w najgorszym wypadku śmierć albo "zwracanie" wczesniej zjedzonego pokarmu. Ratujmy sie przed aoreksją i bulimia, nie traćmy własnych sił witalncyh na to,azeby wyglądac jak Kate Moss,bowiem przeciez wszystkie wygladamy tak, jak ona.
prawdziwe oblicze anoreksji

CO MÓWI LUSTRO ( o anoreksji)
Wyglądasz dziś strasznie
pewnie znów przytyłaś
Nie mieścisz się w spodnie-
nie zauważyłaś??
Musisz szybko schudnąć
bo jesteś za tłusta
znów zadużo zjadłaś-
czy to nie rozpusta??
Masz za grube nogi-
nie wstydzisz się tego?
?przypominasz beczkę
-zejdź z oblicza mego
Popatrz na swój brzuszeki
na swoje udaczy nie będzie lepiej
kiedy będziesz chuda??
Zobacz na modelki-
patrz jak wyglądają
Masz być taka jak one-
niech twe kości wystają
Teraz nie ma szans
byś była szczęśliwa
Bo jesteś za gruba-
i tak to już bywa
Przestań wreszcie jeść
zacznij dbać o ciało
a wtedy zostaniesz-
MODELKĄ- jakich mało
Autor: majka