czwartek, 29 listopada 2007

skutki pozornie niewinnej diety


W wyniku odchudzania dochodzi do wielu zmian biochemicznych i hormonalnych. Organizm pozbawiony odpowiedniej dawki pokarmu stara się zaoszczędzić zużywanie energii poprzez zwolnienie pracy serca, zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi. Prowadzić to może do zawrotów głowy i omdleń. Skóra staje się sucha, szorstka, wypadają włosy, a na ciele może pojawić się delikatny meszek. Układ pokarmowy nie działa prawidłowo, co prowadzi do zaparć, wzdęć. Z powodu zbyt ubogiej tkanki tłuszczowej, ciało nie utrzymuje odpowiedniej temperatury, chorej jest stale zimno (szczególnie w dłonie i stopy), paznokcie nabierają sinego koloru. Najbardziej „spektakularnym” objawem fizycznym jest wstrzymanie występowania miesiączki. Często dopiero to jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Do lekarza dziewczęta zgłaszają się zazwyczaj w momencie, kiedy organizm jest już wyniszczony.
Ciągłe, obsesyjne myślenie o jedzeniu oraz głód prowadzą również do zmian psychicznych. Osoba chora staje się drażliwa, psują się jej kontakty towarzyskie, odsuwa się od innych. Mogą pojawiać się zaburzenia depresyjne, obniżenie nastroju, niska samoocena. Wiele osób chorych na anoreksję jest bardzo aktywnych, ciągle działają, nie potrafią odpoczywać. Wynikiem tego może być bezsenność, wczesne budzenie się.
Źródło: www.doz.pl/czytelnia
źródło obrazek:
rumburak.website.pl





wtorek, 27 listopada 2007

Anoreksja



Niewinne początki anoreksji.
Chorują na nią osoby w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej dotyka ona dziewczęta między 12 a 21 rokiem życia. Zwykle zaczyna się niewinnie. Młode dziewczęta w okresie dojrzewania nie zawsze akceptują swoje nowe kobiece kształty i próbują się odchudzać, najpierw ograniczają kalorie, później eliminują kolejne potrawy. Wreszcie do życia wystarcza im 300 kcal. Jedzenie pozostaje wciąż w centrum ich zainteresowania. Uprawiają sporty w celu spalenia nawet tej minimalnej ilości kalorii

poniedziałek, 26 listopada 2007

OPINIA PSYCHOLOGA NA TEMAT TERAPII

Temat: Re: Pierwsza próba ku zdrowiu?Autor Marta dnia 2003-08-31 17:25:15[Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)]
Witajcie! Jestem psychologiem. Zajmuje sie miedzy innymi leczeniem zaburzen odzywiania. Wierzcie mi, nikt z nas specjalistow nie jest w stanie doknoc cudu i uwolnic Was od choroby. Pierwsze spotkanie z pacjentem, to rozmowa kotnratkowa - ustala sie ogolne ramy problemu, system chorobowy, ustala sie kontrakt - godziny spotkania, sposob pracy. Terapauta zaczyna droge leczenia- w tym wypadku to bylo skierowanie na badania. Wierzcie mi, nie wszsytko da sie zrobic od razu. To co dla pacjenta jest tylko glupia gadanina, dla terapeuty czesto bywa podstawa leczenia. Kazdy ma inny system pracy, ja np. przyjmuje przez 60 minut pacjenta, ale nie wiem, czy dla innej osoby, bylby to dobry pomysl. A co do ceny ... my musimy z tych pieniedzy zyc, oplacic czynsz, rachunki, zapewnic godne zycie sobie i rodzinie. Nie dziwdzie sie, ze zarabiamy, ale by moc efektywnie pomagac chodzimy na wlasna terapie i superwizje, a to wszystko kosztuje. Zycze Wam wszsytkim wiecej wiary w ludzi i powortu do zdrowia. Jesli macia jakies pytania, to mozecie do mnie pisac. Pozdrawiam Marta
źródło:http://http://www.cpp.info.pl/

WYZNANIA BULIMICZEK:)

Temat: Pierwsza próba ku zdrowiu?Autor bulimiczka dnia 2003-08-28 16:16:21[Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0)]
Dziś był pierwszy krok w kierunku zdrowego i normalnego życia. Poszłam po raz pierwszy do terapeutki... to była rozmowa wstępna. Pytała jak często wymiotuje, o rodzine no i o mnie ogólnie. Powiedziała jak moge się leczyć, dała jakieś skierowania na badania (czy mam na dobrym poziomie potas, bo podobno przy żyganiu jest z tym kiepsko) i zapłata... 100 zł za godz.!?- rany za niecała godzine rozmowy? To chyba nie ma sensu, czy naprawde mam pół życia spędzić między kiblem i lodówka? Chyba Bóg nie chce bym była zdrowa, człowiem ma dobre chęci, podejmuje sie duzych staran by wyjsc z tego bagna i odsyłaja go z kwitkiem na 100 zeta i skierowaniem na badania, mowiac ze nie radze tu przychodzic bo lepiej w panstwowych przychodniach bo za tu jest drogo? Juz nic nie kapuje. Moze mam sie sama wyleczyc? Albo ktoregos dnia wstane, odetchne swiezym powietrzem, pojde do lazienki, nie wejde na wage, spojrze w lustro, powiem sobie: rewelacyjnie wygladasz, po co ty sie wogule chcialas odchudzac? Jestes ladna, fajna zgrabna, ciesz sie pieknem zycia. Zjem pierwszy posilek bez wyrzutow sumienia, zapomne o slodyczach, toaleta bedzie dla mnie tylko do zalatwiania czysto fizjologicznych potrzeb... Oj to chyba nie mozliwe. Pozostaje mi jedynie modlic sie do boga by objal mnie spokojem ducha i bym sie pogodzila z tym czego nie moge zmienic oraz zeby zrobil cos z polska sluzba zdrowia, by zajela sie leczeniem tego gowna i robila to kompletnie za darmo- przeciez ostanio te chorobe za epidemiczną...

źródlo:http://ajgor.nethit.pl

GWIAZDY, A BULIMIA I ANOREKSJA

Myślicie , że gwiazdy i ludzie znani z telewizji nie chorują na anoreksję i bulimię? Jeżeli tak pomysleliście jesteście w błędzie. Chciałabym Wam przedstawić listę gwiazd , które chorują na te choroby.
Anoreksja
Kate Moss
Angelina Jolie
Deth Ditto
Nicole Richie
Keri Knighley
Anna Kurniokowa
Bulimia
Paris Hilton
zmarła Księżna Diana

niedziela, 25 listopada 2007

GDZIE SZUKAĆ POMOCY!!!



Tu można znależć adresy państwowych oddziałów/szpitali psychiatrycznych
http://www.rejestrzoz.gov.pl/RZOZ/
Odpowiednimi inforamcjami dysponują także poradnie psychologiczno-pedagogiczne

Parę dodatkowych adresów:

ODDZIAŁ LECZENIA OTYŁOŚCI I INNYCH ZABURZEŃ ODŻYWIANIAMIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY W OLSZTYNIE
Al. Wojska Polskiego 30, 10-045 Olsztyn
telefon (0-89) 532-63-40,
telefon (0-89) 532-62-63
Strona WWW: http://www.olo.szpital.olsztyn.pl/
Godziny pracy placowki: całodobowo

Centrum Psychoterapii Integralneju
Wierzbiecice 18/5
61-568 Poznań
tel 061 8202746

Poradnia Psychoterapeutyczna
Poradnia Zdrowia Psychicznego
Wrocław, ul.Ostroroga 47
tel. (71) 364 33 24
tel/fax (71) 364 56 48
Czynny od 10:00 do 22:00

Centrum Pomocy Profesjonalnej
00-175 Warszawa
al. Jana Pawła II 80
lokal 129 piętro 21
tel. 22 637 40 80

Gdański Ośrodek Psychoterapi
iul. Piwna 59/60 m.8
Gdańsk
tel.: 305-32-26
Epidemia XXI wieku?


Autorytety naukowe i medyczne od dawna przekonują, że anorektyczne wzorce sylwetki lansowane przez świat mody oraz media prowadzą do masowych zachorowań przede wszystkim wśród dziewcząt, usiłujących naśladować top-modelki oraz aktorki. Anoreksja stała się przodującą chorobą XXI wieku.
Przypadków anoreksji notowanych jest, z roku na rok, coraz więcej. W wielu krajach Europy Zachodniej mówi się wręcz O epidemii tej choroby. W latach siedemdziesiątych w Anglii i USA rozpoznawano ją u 0,4 procent ludzi, dziś to jest już prawie 4 procent. W Ameryce ocenia się liczbę anorektyków na osiem milionów, z czego 90 procent stanowią dziewczęta. Liczba chorych rośnie wraz z dobrobytem. W Polsce już na początku lat dziewięćdziesiątych zostały osiągnięte zachodnie wskaźniki, czyli co setna dziewczyna w naszym kraju choruje na anoreksję.

Jadłowstręt psychiczny zwany też anoreksją (z greckiego annie - brak, orexis - łaknienie), występuje najczęściej w wieku młodzieńczym, najczęściej na tle emocjonalnych konfliktów z członkami najbliższej rodziny oraz negatywnego do nich stosunku. Anoreksja jest groźna dla zdrowia, a nawet życia chorej osoby. Jednym z kryteriów rozpoznawczych anoreksji jest spadek należnej masy ciała o ponad 15 procent.

Problem jadłowstrętu był już opisywany w starożytności, ale dokładniejsze badania nad tą chorobą rozpoczęły się dopiero po II wojnie światowej. Wówczas opracowano dokładne kryteria rozpoznawania anoreksji oraz metody terapii. Jadłowstręt psychiczny jest poważnym problemem zdrowotnym ze względu na rozpowszechnienie. Choroba ta wywołuje liczne powikłania, może przejść w formę przewlekłą, charakteryzuje się dużą śmiertelnością (od 7 do 10 procent chorych umiera).

Każda osoba, która choruje na anoreksję, powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską. Niejednokrotnie jest to opieka wielu specjalistów - dermatologa, ginekologa, internisty oraz psychiatry. Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Jeśli choroba wystąpi przed 16 rokiem życia i jest to pierwszy rok jej trwania, szanse na wyleczenie pacjenta szacuje się na 85 procent, jednak w drugim roku odsetek ten wynosi już 50 procent. Im później podejmowane jest leczenie, tym szanse na wyleczenie są mniejsze.

Istotną cechą tej choroby jest jej ukrywanie. Chory odrzuca wszelkie formy pomocy, w tym także pomoc lekarską, a tym samym doprowadza do skomplikowanego przebiegu choroby, prowadzącej nawet do śmierci (przewlekłe wyniszczenie lub samobójstwo spowodowane przewlekłą depresją).

źródło: kłopotnik

piątek, 23 listopada 2007

BMI (wskaźnik)

BMI (inaczej wskaźnik Queteleta II) (skrót od ang. Body Mass Index, po polsku wskaźnik masy ciała) to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

BMI = waga/wzrost2

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
< 15 - wygłodzenie
15,1 - 17,4 - wychudzenie (spowodowane zwykle przez ciężką chorobę lub anoreksję)
17,5 - 18,5 - niedowagę
18,5 - 24,9 - wartość prawidłową
25,0 - 29,9 Okres przed otyłością - nadwagę
30,0 - 34,9 I stopień otyłości
35,0 - 39,9 II stopień otyłości
>= 40,0 III stopień otyłości (otyłość kliniczna)

źródło: pl.wikipedia.org

to jest jeden z prostszych wskaźników

Anoreksja- Można ją leczyć

Jedzenie zgodnie z potrzebami naszego organizmu powinno służyć
zaspokajaniu głodu.Czasami może dostarczać nam szczególnych
wrażeń zmysłowych, rozkoszy podniebienia.
Jednak niestety żyjemy w czasach kiedy zdrowy tryb odżywiania 
się stał się rzadkością. Powszechna w dzisiejszych czasach jest 
plaga otyłości, ponieważ pokusa jaką jest jedzenie jest dla niektórych 
zbyt silna. Powszechny jest model człowieka, który siedzi za 
biurkiem, odżywia się w barach szybkiej obsługi, "wozi się" 
samochodem, no ale przecież coś mu się od życia należy. Z drugiej 
strony znajdziemy ludzi, którzy wpadli w straszną pułapkę i 
dobrowolnie, z premedytacją i na przekór otoczeniu głodzą się, 
ponieważ chcą być piękni, szczupli... niestety jednak doprowadzają 
swój organizm do wyczeńczenia. Ci ludzie to anorektycy.Na szczęście 
anoreksję można wyleczyć. Podstawową formą leczenia jest 
psychoterapia. Wiele osób mysli, że anoreksje bądź bulimię można 
wyleczyć poprzez powrót do normalnego jedzenia. 
Tak się jednak nie uda. Jeśli walka z choroba ma zostać zakończona 
sukcesem konieczna jest pomoc psychoterapeuty.Istnieją różne 
formy terapii, np. terapia indywidualna, terapia rodzinna, terapia 
grupowa, czy też leczenie szpitalne. Można zastosować też jedną z mniej typowych terapii, do których należą: 
hipnoza, technika Alexandra, farmakoterapia.    

środa, 21 listopada 2007

Sądze, że powinno się raczej promować zdrowy tryb życia np. zdrowe i normalne odżywianie się a nie ograniczanie jedzenia bo np będe za gruba itp. Śmiem rzec że negatywny wpływ właśnie na nastolatki ma właśnie TV, która wypromowała zbyt szczupłe modelki. Ostatnio można zauważyć że jednag telewizja jednak zaczyna promować normalne kobiety chociaż żadko ale jednak coś się rusza , szkoda że tak wolno. Ale nie tylko ona wpływa negatywnie na nastolatki, również środowisko w którym się wychowujemy tzn. szkoła, miejsce zamieszkania bądź wpywają na to problemy rodzinne. Takie osoby myślą że są wszystkiemu winne że ich waga wpływa na kłótnie rodziców itd. Są to tylko moje przypuszczenia.

wtorek, 20 listopada 2007

Pytanie do narodu!!

Jak myślicie, co należałoby zrobić aby ustrzec dziewczyny przed zapadnięcięm na te choroby bo chyba najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Co można jeszcze zrobić, bo choroby te w tej chwili są już na tyle powszechne i rozpoznawalne, że poprawa świadomości społecznej może tylko nieznacznie wpłynąć na procent dziewczyn które zapadają na anoreksję lub bulimię. W związku z szczególnie częstym występowaniem tych chorób wśród modelek planuje się wprowadzenie ograniczeń wagowych, jak myślicie czy to wpłynie na "kult kobiety wychudzonej"?
P.S.: Czekamy na odpowiedzi

Przyczyny anoreksji i bulimii - Prosze uważnie to przeczytać

Zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała - chorzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są wyniszczeni, nie widzą swojej chudości.• Niezadowolenie z figury - prowadzi do obsesyjnego myślenia o jedzeniu i strachu przed przybraniem na wadze, co powoduje stosowanie diet odchudzających zwiększających ryzyko zaburzeń jedzenia.• Przekonanie, że szczupła sylwetka jest pomocą w życiu - wiele nastolatek jest przekonanych, że ładna figura pomoże im zdobyć dobrą pracę, znaleźć chłopaka, zapewni sympatię rówieśników oraz pozycję w rodzinie.• Negatywny stosunek do dojrzewania - dziewczęta cierpiące na anoreksję unikają kontaktu z innymi osobami, zwłaszcza z chłopcami. Zaprzeczają własnej seksualności. Często towarzyszy temu poczucie niepewności własnej atrakcyjności.• Lęk przed "dorosłością" - część kobiet cierpiących z powodu anoreksji boi się dojrzałości fizycznej i psychicznej. W wyniku unikania jedzenia sylwetka pozostaje podobna do dziecka przed okresem pokwitania, miesiączka nie pojawia się lub zanika.• Niska samoocena i brak wiary w siebie - osoby chore są solidne, koncentrują się na nauce, cechuje je duża potrzeba sukcesu, ale także niepewność, lęk przed niepowodzeniami, nadmierny krytycyzm wobec siebie.

poniedziałek, 19 listopada 2007

Anoreksja i bulmia - spustoszenie oraganizmu

Czy kiedykoolwiek zastanawialiscie się, jakie są destrukcyjne skutki dla organizmu anoreksji i bulmii? Jeżeli nie, to postaram się wam to przytoczyć. Anoreksja i bulimia powoduje sputoszenie organizmu, mianowicie doprowadza do obniżenia ciepłoty ciała, spadku odporności organizmu na bakterie i wirusy, awitaminozy( brak witamin w organizmie), sennośći, apatii,szybkiego meczenia się, kołaatnia serca, bezpłodności. A to wszystko w najgorszym razie może doprowadzić do śmierći. Czy w związku z tym należy narażać swoje życie i zdrowie, aby wyglądać jak modelka. Ja uważam, że nie Warto!!!

piątek, 16 listopada 2007

Dlaczego taki a nie inny temat?

Dobre pytanie. Anoreksja i bulimia to choroby, o których dużo się mówi. Jednak zawsze się znajdą osoby, do których to nie przemawia. Nasz blog ma pomóc w uświadomieniu, że to są nardzo niebezpieczne choroby.

Zastanówmy się wspólnie do czego doprwadza odchudzanie??

Droga, Młodziezy!!!
To własnie odchudzanie doprawdza do anoreksji i bulimii,najbardziej skomplikowanych chorób, które de fakto maja odzwierciedlenie w psychice. 16-latka patrząc w lustro widzi w jej przekonaniu osobę grubą, która zamiast tkanki mięsniowej posiada tkankę tłuszczową. Otóz jest to złudzenie. Owa 16-latka jest tak naprawde bardzo szczupła osoba. Zamiast cieszyc sie swoja nienaganną figurą, ona chodzi na mordercze ćwiczenia i stosuje diete"zero kalorii". To wszystko doprawodza do anoreksji,czego efektem jest osłabienie swojego organizmu,a w najgorszym wypadku śmierć albo "zwracanie" wczesniej zjedzonego pokarmu. Ratujmy sie przed aoreksją i bulimia, nie traćmy własnych sił witalncyh na to,azeby wyglądac jak Kate Moss,bowiem przeciez wszystkie wygladamy tak, jak ona.

prawdziwe oblicze anoreksji

źródło: http://www.pieknecialo.republika.pl/anorgaleria.html



CO MÓWI LUSTRO ( o anoreksji)
Wyglądasz dziś strasznie
pewnie znów przytyłaś
Nie mieścisz się w spodnie-
nie zauważyłaś??

Musisz szybko schudnąć
bo jesteś za tłusta
znów zadużo zjadłaś-
czy to nie rozpusta??

Masz za grube nogi-
nie wstydzisz się tego?
?przypominasz beczkę
-zejdź z oblicza mego

Popatrz na swój brzuszeki
na swoje udaczy nie będzie lepiej
kiedy będziesz chuda??

Zobacz na modelki-
patrz jak wyglądają
Masz być taka jak one-
niech twe kości wystają

Teraz nie ma szans
byś była szczęśliwa
Bo jesteś za gruba-
i tak to już bywa

Przestań wreszcie jeść
zacznij dbać o ciało
a wtedy zostaniesz-
MODELKĄ- jakich mało

Autor: majka